Palestina

Palestina je v dnešní době samosprávním státním útvarem, který se skládá ze Západního břehu Jordánu a z pásma Gazy. Pojem Palestina se historicky vztahuje k celému území rozkládajícímu se mezi řekou Jordánem a Středozemním mořem.

Vzhledem ke zvyšujícím se nárokům Izraelců na vlastní stát se po první světové válce, kdy byla Palestina britským protektorátem, kam se stěhovali Židé z celé Evropy, začaly objevovat série útoků a následkem toho vznikl roku 1948 vyhlášením Rady OSN stát Izrael. Měl být vyhlášen i samostatný palestinský stát, avšak na západní arabské části palestinského území neproběhla přesná dohoda o budoucnosti vedení státu.

Palestina je nezávislá od roku 1989, kdy Jordánsko upustilo od nároků na části jejího území. Během 90. let probíhal mírový proces, při kterém měla být utvořena palestinská státní správa. Avšak roku 1999 proběhl útok palestinských teroristů na izraelská města, což vedlo k obsazení palestinského území izraelskou armádou, a proces stabilizace tak skončil. Za velkého úsilí se o pět let později izraelská armáda stáhla a v dnešní době je území zčásti pod kontrolou hnutí Hamas a Fatah, které bohužel občas používají teroristické praktiky.

Palestina i přes politickou nepřízeň láká hlavně díky své svaté historii a náboženským památkám.

 

Města a zajímavá místa Palestiny : Bethlehem, Východní Jeruzalém, Nablus

 

Palestina : fotky a fotogalerie - Palestina - Betlehem 

 

Palestina : cestopisy 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články