Čína

Doporučená doba návštěvy

Vzhledem k velké rozloze a různým klimatickým podmínkám nelze stanovit ideální dobu k návštěvě pro celou oblast Číny.

Počasí

Monzuny nejvíce ovlivňují počasí v celé Číně. V zimě vane vítr jihovýchodně z oblastí vyšší tlaku vzduchu na Sibiři a přináší studený, suchý vzduch do oblasti severní a centrální Číny. V létě naopak vanou teplé větry směrem od Tichého oceánu. V měsících mezi červnem a listopadem se často v pobřežních vyskytují tajfuny, které přinášejí silný vítr husté deště. Množství srážek rapidně klesá s přibývající vzdáleností od moře a v závětrných stranách hor.

V centrální, jižní a jihozápadní Číně panuje subtropické klima. Průměrné letní teploty dosahují hodnoty 26°C, zimní 4°C. Nejzazší jih a jihozápad má klima tropické, kdy průměrné teploty šplhají k 31°C v létě a 17°C v zimě. Náhorní plošiny a pánve zažívají značné lokální rozdíly, jejich klima se dá považovat za subtropické. Ve vyšších nadmořských výškách jsou samozřejmě teploty v létě nižší a zimy příjemnější, protože je chrání hory před studenými větry.

V severní Číně panuje chladné, suché zimy a teplá, deštivá léta. Průměrné teploty se pohybují v zimě okolo -8°C, v létě kolo 23°C. Směrem na severozápad jsou oblasti sušší. Občasné bouřky a krupobití neblaze působí na místní zemědělství.

Oblast severovýchodní Číny má podobné podnebí jako severní oblast, avšak o něco chladnější. Lednové průměrné teploty ukazují -20°C, zatímco červnové šplhají k 22°C.

Pouštní a stepní oblasti v oblasti severozápadní Číny a Mongolské stepi zažívají průměrné lednové teploty pod -10°C, červnové obecně přesahují 20°C. Na většina území spadne méně než 100mm srážek za rok.

Klima na Tibetské plošině by se dalo charakterizovat jako arktické až poloarktické vzhledem k velkým nadmořským výškám. I když v létě mohou vystoupat teploty k 29°C, v zimě klesají hluboko k -16°C. Po celou dobu roku je místní vzduch velmi čistý a suchý. –během roku spadne velice málo srážek.

 

Předpověď počasí v Pekingu

Předpověď počasí v Šanghaji

Předpověď počasí ve Lhase

Předpověď počasí v Golmudu

Orientační ceny:

Průměrné ceny za ubytování:

nižší třída: 25-35 USD

vyšší třída: 100-300 USD

Průměrné ceny za stravu:

jednoduchý pokrm: 1-5 USD

vydatnější pokrm: 10-25 USD

láhev vody: 2.00 CNY

láhev piva: 2.00 CNY

hamburger: 12.00 CNY

1l benzínu: 3.00 CNY

Doprava

Do Číny se lze dostat přímou linkou z některých evropských letišť, např. z Londýna, Amsterodamu, Paříže či Helsinek.

V Číně operuje mnoho vnitrostátních linek, které spojují všechna větší města a turisticky zajímavá místa. Jejich standard odpovídá evropským úrovním. Ceny letenek jsou regulované a zpáteční stojí přesně dvojnásobek jednosměrného letu.

Železniční síť v Číně je velmi rozsáhlá a poslední dobou se dostává do módy cestování vlakem na dlouhé vzdálenosti. Vlaky se rozdělují do několika základních tříd: tvrdá sedadla, měkká sedadla, tvrdá lehátka a měkká lehátka. Ve vlacích na dlouhé vzdálenosti jsou přítomny i jídelní a spací vozy. Menu je většinou v čínštině, ale místní velmi ochotně přeloží do angličtiny, na nástupištích se navíc prodávají např. nudle nebo ovoce za příznivější ceny než ve vlaku. Navíc cestování vlakem umožňuje poznávat obdivovat krásné čínské scenérie.

Autobusové linky většinou slouží v rámci dané provincie a jsou velmi levné. Čínskou specialitou jsou spací autobusy, které mají místo sedadel lehátka ve dvou patrech nad sebou. Bohužel moc pohodlí nenabízejí, to také samozřejmě závisí na tom, kdo spí na lehátku vedle.

Taxíky jsou v čínských městech velmi běžné, avšak nalezení taxi ve špičce není zrovna lehkým úkolem stejně tak jako anglicky mluvícího řidiče. Proto je lepší opatřit si adresu cílové stanici napsanou na papírku. Někteří řidiči se snaží na cizincích obohatit, obecně se doporučuje sedat si v taxíku dopředu, protože mnozí řidiči montují své taxametry tak, že ze zadních sedadel nejsou vidět.

Nejpoužívanějším dopravním prostředkem se stalo kolo, které výrazně ulehčují peněžence a v dopravních špičkách velmi urychlují přepravu.

Cizincům není v Číně povoleno řídit automobil, půjčovny tak pronajímají vozy i s řidičem.

Ve městech středních velikostí se na krátké vzdálenosti užívají i tzv. rikšy.

Rizika

ČLR je z pohledu zahraničního návštěvníka či turisty obecně relativně bezpečnou zemí, i když se situace v poslední době zřetelně zhoršuje. Nejčastější formou trestné činnosti vůči cizincům jsou krádeže peněz, dokladů a cenných předmětů. Nárůst závažnější kriminality je v poslední době zřetelný zvláště v jihočínských provinciích, kde byla zaznamenána řada násilných loupežných přepadení cizinců a to i za bílého dne.

Cizinci nemají povoleno navštěvovat tzv. uzavřené oblasti. Seznam uzavřených oblastí paradoxně není veřejnosti přístupný. Seznam otevřených oblastí se může časem měnit, a proto doporučujeme kontaktovat před případnou cestou místní orgány nebo Velvyslanectví ČLR v Praze. V případě cest do oblastí uzavřených pro cizince je třeba požádat o zvláštní povolení na místním úřadě policie Public Security Bureau. Cizinci, kteří cestují do uzavřených oblastí bez zvláštního povolení, mohou být místními orgány zadrženi a vyhoštěni ze země nebo jinak potrestáni.

Svátky a zvláštní události

1.ledna - Nový rok, leden/únor - lunární Nový rok, 1.-3.května - Svátek práce, 1.června - Den dětí, 1.července - výročí založení KS, 1.srpna - Den armády, 1.-3.října - vznik Čínské lidové republiky

Očkování

Doporučená očkování

Kurz

1 CNY = 2,68 Kč

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články