Čína

Čína se rozprostírá na Dálném Východě a představuje třetí největší stát, co se týče rozlohy, a nejzalidněnější stát na světě. Pobřeží Číny omývají vody Jihočínského moře, Korejského zálivu, Žlutého moře a Východočínského moře. Čínská lidová republika hraničí s Afghánistánem, Pákistánem, Indií, Nepálem, Bhútánem, Myanmarem, Laosem a Vietnamem na jihu, s Tádžikistánem, Kazachstánem a Kyrgyzstánem na západě, s Ruskem a Mongolskem na severu a se Severní Koreou na východě.

Čína byla domovem jedné z nejstarších civilizací na světě, a také nejvyspělejších na svoji dobu. Dávná civilizace zavedla nejdelší psaný systém na světě a stála u zrodu mnoha vynálezů, dochovalo se i mnoho literárních skvostů.

Čínská republika byla založena roku 1912, což znamenalo konec vlády dynastie Qing. Prozatímním presidentem se jmenoval Sun Yat-sen, který však musel na nátlak dřívějšího qingského vojevůdce Yuana Shikaie ustoupit. Po jeho smrti se Čína politicky rozpadla. V letech 1937-1945 probíhala Sino-japonská válka, po čínském vítězství však pokračovala nedůvěra mezi nacionalisty a komunisty a rozpoutala se občanská válka. V roce 1949 se komunisté dostali k moci vedeni Mao Ce Tungem, byla založena Čínská lidová republika, komunisté začali ovládat čínskou pevninu a na Taiwan vyhnali národní vládu. Centrálně řízená ekonomika vyústila v hladomor a během tzv. kulturní revoluce byly zničeny mnohé historické a umělecké předměty i muzea. Příznivější situace nastala roku 1979 nástupem Teng Siao Pinga, kdy ekonomika začala přecházet do soukromých rukou a Čína se začala otevírat světu. Dnes je Čína ekonomickou velmocí a představuje zajímavou směs státního a soukromého hospodářství.

Jde o fascinující zemi ve všech směrech a doslova kulturní poklade Východní Asie, čemuž napomohla více než 5000-letá historie. A také plna paradoxů. Bezmeznou kulturní a historickou bohatost následují nádherné přírodní skvosty. Čína se pyšní nejvyššími světovými vrcholky i proláklinami, náhorními plošinami i zalesněnými pohořími posetými chrámy, avšak i architektonickými skvosty – Velkou čínskou zdí či obrovskými moderními metropolemi s mrakodrapy.

 

Města a zajímavá místa Číny : Beijing (Peking), Shanghai (Šanghaj), Tibet, Velká čínská zeď, Trek Tiger Leaping Gorge

 

Fotogalerie Čína : fotografie

 

Cestopisy z Číny : cestopisy

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články