Maroko

Doporučená doba návštěvy

Ideálním obdobím pro cestování po Maroku je jaro (především březen až květen). Příjemné měsíce jsou také září a říjen.

Krásné dny můžete zažít v Marrákeši či na jihu země i v zimě, každopadně počítejte s velmi chladnými noci a přibalte si spacák, pokud budete využívat levné hotely. 

Léto přináší především pro vnitrozemí nesnesitelné vedro.

Počasí

Teplá a suchá léta, zimy bývají mírné, ale svetr a bundu v zimě stoprocentně se sebou. Ve vysokém Atlasu pokrývá sníh vrcholky od listopadu až do června.

Průměrné teploty v Tangeru a Casablance se pohybují v rozmezí od 12 °C v zimě (od prosince do března) do 25 °C v létě (od června do září). Ve vnitrozemí, např.v Marrákéši, vystupují teploty v průměru až na 33 °C (teploty se často vyšplhají přes 40 °C).

Marrákéš - průměrné teploty den/noc v °C:

leden - 18 / 5
únor - 20 / 7
březen - 23 / 9
duben - 26 / 11
květen - 29 / 14
červen - 33 / 17
červenec - 38 / 20
srpne - 38 / 20
září - 33 / 18
říjen - 28 / 14
listopad - 23 / 12
prosinec - 18 / 6

Aktuální předpovědi počasí: Agadir, Casablanca, Fes, Marrakesh, Rabat, Tangier, Tetouan.

Orientační ceny:

  • voda 1,5 l - 6 DH (15 Kč)
  • cesta autobusem 200 km - 70 DH (175 Kč)
  • cesta vlakem 200 km - 85 DH (212,50 Kč)
  • hostely a levné hotely (pokoj pro 2) - 60-150 DH (150 - 375 Kč)
  • káva, čaj - 7 DH (17,50 Kč)
  • jídlo v levné restauraci - od 25 DH (od 60 Kč)

Doprava

Do Maroka se nejčastěji létá, a to především na mezinárodní letiště Mohamada V., které má velmi pohodlné vlakové spojení do centra Casablanky a Rabatu. Vlakové nádraží je umístěné přímo pod letištěm. Dále se létá na letiště Rabat-Salé, do Tangeru, Agádíru, Marrakeche, Fesu či Varzázatu. Z Prahy do Maroka žádná pravidelná linka nelétá (info platná min. do dubna 2007).

Po zemi se do Maroka můžete dostat z ČR autobusem, ale jen s cestovními kancelářemi. Vlakem se doporučuje Praha-Vídeň-Milán-Barcelona. Z Barcelony je však na vás, jaký další dopravní prostředek zvolíte.

Při cestování po Maroku můžete využít především:

Autobus - hustá síť autobusových linek umožňuje dopravu po celém území Maroka. CTM je hlavní státní autobusová společnost, kterou doplňuje řada soukromých firem. Nemusí být pravidlem, že ve městě je jedno centrální nádraží, např. ve Varzázatu i Zagoře má CTM vlastní terminál.  Díky "blázinci", které panuje především na terminálech soukromých společností, může být problém najít "správné" okénko či autobus.

Vlak - cestování vlakem je pohodlné, rychlé a lepší než autobusem. Vlaky zajišťují dopravu mezi většinou hlavních měst.

Meziměstské taxíky - většinou staré mercedesy, které mezi městy přepravují kromě řidiče dalších 6 lidí (2 vpředu, 4 vzadu) a odjíždějí až když jsou plné, či kdy je zaplacena cena za 6 cestujících.

Městské taxíky - malé (petit) taxíky mohou být dobrou a relativně levnou volbou pro cestování po městě. V turisticky zajímavých místech však klesá ochota taxikářů zapínat taxametr, takže je určitě vhodné trvat na jeho použití, nebo si s taxikářem dohodnout vámi akceptovatenou cenu, která ovšem bude pravděpodobně vyšší, než s taxametrem.

Auto - silnice mezi hlavními městy jsou dobré. Auto Vám ulehčí jednoduše se dostat na místa, na která se nedá dostat jinak než soukromou dopravou. Půjčení aut nabízí řada domácích i mezinárodních společností.

Rizika

Obecně je Maroko bezpečná země pro cestování. Převážná část obyvatelstva je přátelská a poctivá. Každopádně se vyplatí dát si pozor na kapsáře, být zvlášť opatrní v noci v medinách a vyhnout se jakékoli večerní nabídce hašiše či trávy.
Dobré je si dát také pozor na samozvané průvodce. Jejich počet však výrazně klesl po vzniku turistické policie, která tyto černé průvodce tvrdě trestá.

Svátky a zvláštní události

Je zde celkem 9 národních světských svátků, ale pro většinu lidí mají větší význam náboženské svátky.

Národní svátky: Nový rok - 1. ledna, Den manifestu nezávislosti - 11. ledna, Svátek práce - 1. května, Svátek království - 30. června (tento svátek připomíná nástup krále Mohameda VI. na trůn), Den věrnosti Úed Eddahábu - 14. srpna (vzpomínka na přičlenění stejnojmenné oblasti k Marockému království), Den výročí královské a lidové revoluce - 20. srpna, Den mládeže - 21. srpna, Den výročí Zeleného pochodu - 6. listopadu (připomínka pochodu za přičlenění Západní Sahary ke království, které se uskutečnilo v roce 1975), Den nezávislosti 18. listopadu.

Islámské svátky se řídí lunárním kalendářem (ten je kratší o 11 dní než kalendář gregoriánský), proto každý rok připadají na jiný den. Dokonce přesné určení dne, kdy daný svátek začne je nemožné. Důvodem je fakt, že začátek svátku závísí na rozhodnutí církevních hodnostářů ve Fesu, náledně jak je pozorován "nový měsíc" - nov.

Pro cestovatele může být překvapením především Hadž a Eid al-Adha. Vrcholem tohoto svátku je obětování berana (připomíná oběť Abrhámovu). V tento den může na ulicích pozorovat vyšší koncentraci řezníků a následné opékání či spíše opalování uřezaných beraních hlav na ohních.

Očkování

Doporučené očkování.

Kurz

2,50 Kč / 1 MAD (marocký dirham)

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články