Srí Lanka

Doporučená doba návštěvy

Nejlepší dobou k návštěvě západních a vyšších oblastí Srí Lanky jsou měsíce prosinec až březen. V květnu až září je nejlepší zavítat na východní pobřeží.

Počasí

Srí Lanka má typicky tropické počasí a klimatická období lze rozdělit na suché a vlhké. Na území zasahují dvoje monzuny: sezóna Yala trvá od května do srpna a jihozápadní monzunové větry přinášejí vláhu do jižních, západních a centrálních oblastí a sezóna Maha, která trvá od října do ledna, kdy severovýchodní monzuny přinášející dešťové srážky do severních a východních oblastí. Průměrné teploty v nížinách se během celého roku pohybují kolem 26-31°C, s rostoucí nadmořskou výškou teploty klesají, ve výšce 1500m panují teploty 13°C v prosinci až 20°C v květnu. Nejteplejšími měsíci jsou březen až červen. Nejchladnějším obdobím je listopad až leden.

 

Předpověď počasí v Colombu

Orientační ceny:

Průměrné ceny za ubytování:

nižší třída: 500-1000 LKR

vyšší třída: 2500-6000 LKR

Průměrné ceny za stravu:

jednoduchý pokrm: 50-250 LKR

vydatnější pokrm: 500-1500 LKR

láhev piva: 80 LKR

 

Doprava

Mezinárodní letiště se nachází v hlavním městě Kolombo. Sem jsou směřovány lety např. z Londýna.

Nejpoužívanějším dopravním prostředkem na Srí Lance jsou tří-kolová vozidla, kterým se říká tuk-tuky podle zvuku jejich motoru. Ty fungují stejným způsobem jako taxíky a jsou cenově nejpřijatelnějším dopravním prostředkem. Jinou možností je najmout si automobil, cena za pronájem vozu je většinou nulová, peníze požaduje řidič za svoje služby. Všudypřítomné autobusy bývají směšně přeplněné, protože znamenají další velmi levný dopravní prostředek.

Srí Lanka má rozsáhlý systém železnic, které spojují všechna velká města. Cestování vlakem nabízí velmi zajímavý pohled na okolní přírody hlavně v kopcovitých oblastech. Každý vlak má speciální vůz, odkud se mohou turisté kochat přírodními krásami.

Rizika

Na severu země probíhala občanská válka, a proto jsou turistům uzavřena některá místa. Střední a jižní část Srí Lanky je bezpečná. Ve velkých městech hrozí nebezpečí teroristického útoku proti vládním představitelům.

Doporučuje se s sebou přibrat a užívat opalovací krém a zvýšit denní příjem tekutin, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Místní strava je dosti kořeněná, doporučuje se pít vodu pouze z originálních lahví.

Svátky a zvláštní události

1.ledna - Nový rok, 4.únor - Národní den, březen - Narození Proroka, březen - Velký pátek, 1.května - První máj, říjen - konec Ramadánu, 25.prosince - Vánoce.

Na Srí Lance se slaví velký počet buddhistických, hiduistických a muslimských svátků. Připadne-li svátek na dny víkendu, posouvá se zpravidla pracovní volno na první následující pracovní den.

Očkování

Doporučená očkování

Kurz

100 LKR = 19,35 Kč

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články