Srí Lanka

Srí Lanka, dříve známá jako Cejlon, se nachází v jižní Asii v Indickém oceánu poblíž Indie.

Ostrov by se dal rozčlenit na tři základní geografické oblasti: centrální vysočina, nížiny a pobřežní pásy. Centrální vysočina zahrnuje nespočet vrcholků, které dosahují nadmořské výšky až 2000 metrů, oproti tomu se nížiny nacházejí v nadmořské výšce 90m a směrem k pobřeží se svažují až na úroveň hladiny moře.

První obyvatelé – Sinhálci – přišli na Srí Lanku v 6.stol.př.n.l. pravděpodobně z Indie. Buddhismus sem pronikl asi o 3.stol. později. V 10.-11. stol. ustanovila dynastie z jižní Indie Tamilské království. Od 16. do 17.stol. byl ostrov okupován Portugalci, později Holanďany a roku 1796 přisouzen Britům, kteří z něj roku 1802 učinili svou kolonii. Nezávislost Srí Lanka získala v roce 1948 jako Cejlon, přejmenována byla o 24 let později.

Většina turistů si jezdí na Srí Lanku užít báječnou dovolenou na nádherných plážích na pobřeží Indického oceánu. Avšak Srí Lanka skrývá i nádhernou přírodu, svahy hor poskytují skvělé podmínky pro čajovníky, na vlastní oči lze spatřit i rýžová pole nebo kokosové plantáže. Jihozápad země pokrývají deštné lesy, které čiší bujným životem rozmanité fauny a flory.

 

Města a zajímavá místa Srí Lanky : Anuradhapura, Colombo, Kandy, Polannaruwa, Jaffna

 

Srí Lanka : fotogalerie 

 

Srí Lanka : cestopisy 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články