Srbsko

Zlotské jeskyněJeskyně

Západní podhůří Kučaja v západním Srbsku v okolí vesnice Zlot je bohaté na speleologické lokality. Nachází se zde jeskyně Lazareva, Vodena, Mandina, Vernjikica, Hajdučica a krasová jáma Stojkova ledenica.

Všechny jeskyně jsou známé pod názvem Zlotské jeskyně.
Hajdučica je dlouhá 723 m s bohatou výzdobou, Mandina měří 410 m a naleznete v ní množství stalaktitů i stalagmitů. Vodena jeskyně má 180 m a Stojkova ledenica obsahuje horinzontální i vertikální chodby. Všechny jeskyně jsou přístupné jen speleologům, pouze jeskyně Lazareva a Vernjikica může navštívit veřejnost.

Jeskyně Lazareva je vzdálená od vesnice Zlota 3 km. Vchod do jeskyně se nachází na levém břehu řeky Lazareve ve výšce 291 m. Během své vlády Turci zazdili vchod, aby znemožnili loupežníkům se v jeskyni skrývat. Skládá se ze skupiny speleologických objektů. Má dvě chodby, jedna je vyschlá a druhá je říční. Chodby protíná jeskynní řeka. Délka všech chodeb a dvoran je 1 225 m. Přístupná je přibližně polovina chodeb, z nichž je zajímavá Vstupní dvorana a Hlavní chodba místy široká 10 metrů a vysoká 18 metrů. Na jeskynní výzdobu jsou bohaté dvorany Koncertní a Netopýrů. Stalaktity a stalagmity, jeskynní sloupy vytváří krásný a romantický prostor.

Jeskyně Vernjikica

Nachází se 1,5 km od jeskyně Lazareva nad kaňonem řeky Lazareve ve výšce 454 m. S Lazarevskou jeskyní je spojena stezkou, název jeskyně je odvozen od vlašského slova var, které znamená vápenec. Jeskyně se skládá z dvoran a chodeb dlouhých 1 015 m a je celá přístupná. Za vchodem do jeskyně následují dvorany Přijímací, Kaskádní, Vilingrad, Ponor, Koloseum, Mramorje, Zbrojnice, Mramorová a Siparska, a všechny jsou dostupné návštěvníkům. Hlavní zajímavostí je dvorana Koloseum, jedna z nejvyšších a největších dvoran srbských jeskyní. Má kruhový tvar s průměrem 60 m a výškou 59 m. Dvorana Vilingrad má nejlepší výzdobu, speleologové dali nejzajímavějším útvarům jména Jeskynní člověk, Baba, Obelisk, Košnica a další. Pro celou jeskyni je charakteristické velké množství stalaktitů a stalagmitů. U vchodu do dvorany Vilingrad se tyčí červený sloup vysoký 8 m a u dvorany Koloseum stalagmit Kolos vysoký 11,5 m.

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články