Srbsko

Ramsarská oblastOblast

Na seznamu UNESCO se nachází Ramsarská oblast, kde jsou speciální přírodní rezervace, mezi které patří Obedské bažiny, Ludaško jezero a Carská bažina - Starý Begej.

Obedské bažiny

Tyto močály a lesy se nacházejí u řeky Sávy v blízkosti Bělehradu. Jedná se o jednu z nejstarších přírodních památek na světě. Naleznete zde okolo 30 vodních, bažinných, lesních a lučních společenství. Bohatství zdejší flóry a fauny nabízí okolo 220 druhů ptáků, 50 druhů savců, 13 druhů obojživelníků, 11 druhů plazů, 16 druhů ryb, 500 druhů rostlin a 50 druhů mechů.

Ludaško jezero

Jezero má rozlohu 387 ha, délku 4 km a nachází se na rozhraní dvou přírodních geografických celků: Subotičko-horgoške peščare a Srednje bačke. Nejkrásnější přírodní bohatství naleznete u ústí řeky Kireša, kde se shlukují různé druhy ptáků. Okolní vlhké lučiny i jezero jsou místem, kde se rozmnožují obojživelníci - např. malý a velký čolek, barská žába, zelené žáby a chráněná barská kornjača. Charakteristickou rybou jezera je zlatý karas, dále zde žije 20 druhů ryb. Ze savců se zde můžete setkat se zajícem, srnou, divokým prasetem a vydrou.

Carská bažina - Starý Begej 

Bažina leží mezi městy Bělehrad, Nový Sad a Zrenjanina. Místo tvoří množství lesů, řek, kanálů, jezer, bažin a meandrů Starého Begeja. Ze zajímavých živočichů žijí v těchto místech čápi, orli a kormoráni, kteří zde loví ryby, dále divoká prasata, srny, lišky, ježci, lasičky a mnoho dalších. Ve vodách Starého Begeja žije na 24 druhů ryb. Na seznam UNESCO se Starý Begej zapsal hlavně díky 240 druhů ptactva žijícího v celé oblasti. V okolí Mužije i Titela byly nalezeny stopy po raném osídlení člověkem.

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články