Saúdská Arábie

Saúdská Arábie se nalézá na Arabském poloostrově a zabírá většinu jeho území. Zasahuje k Perskému zálivu i Rudému moři a sdílí hranice s Jordánskem na severozápadě, s Irákem na severovýchodě, s Kuvajtem a Katarem na východě, se Spojenými arabskými emiráty na jihovýchodě a Jemenem a Ománem na jihu.

Drtivou většinu území Saúdské Arábie zabírají pouště (okolo 98%), které nejsou obydlené. Jen naleziště ropy, které obsahují největší rezervoáry ropy na světě, nutí prozkoumávat tyto nehostinné oblasti, díky kterým se stala tato země velmi bohatou. Export ropy přináší do královské pokladny na 75% všech příjmů.

Přes veškerý rozvoj a bohatství si země uchovává hluboké a přísné islámské zvyklosti a tradice. Každoročně je Saúdská Arábie navštěvována islámskými poutníky, kteří se vydávají na svatou cestu do svatých měst Mekky a Mediny. Před zavedením turistického víza byl tento způsob návštěvy Saúdské Arábie jediným možným – krom obchodního styku.

I nehostinná pouštní krajina utváří nádherné fantastické scenérie v podobě písečných dun, erozí prokousaných hor, kamenitých plání či známých optických klamů – fata morgán. A uprostřed ničeho, uvnitř drsné krajiny, vystupují malebné vesničky a svěží oázy. Pobřežní oblasti naopak poskytují dostatek vodního vyžití – potápění či šnorchlování v Rudém moři nebo písečné pláže v Perském zálivu.

 

Zajímavá místa a města Saúdské Arábie : Jeddah, Mekka, Medina, Rijád, Taif

 

Saúdská Arábie : fotografie

Saúdská Arábie : cestopisy 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články