Omán

Omán se rozprostírá v jihovýchodní části Arabského poloostrova a sdílí hranice s Jemenem na jihozápadě, Saúdskou Arábií na západě a Spojenými arabskými emiráty na severu.

Díky ropným nalezištím se stal Omán velmi bohatým a prosperujícím státem, jež vytvořil jednu z nejvíce liberálních společností na Arabském poloostrově a Blízkém Východu, přesto že si stále udržuje islámské tradice. Ženy mohou řídit automobily, mohou být zvoleny do parlamentu nebo vykonávat vysoké funkce v oblasti obchodu a podnikání.

Omán býval námořnickou velmocí. Za středověkých časů poskytovalo Arabské moře volnou cestu k navázání kontaktu s dalšími civilizacemi. Za dob antiky byl ustanoven obchod s Indií, později se ománské loďstvo dostalo až k břehům Číny a v novodobé historii jo Omán opět obchodní křižovatkou díky velkým zásobám ropy.

Většinu území tvoří pouštní roviny, které se směrem k pobřeží vyvyšují v pohoří Al-Hajar. Ománská krajina připomíná scenérie z pohádek tisíce a jedné noci. Nádherné horské oblasti vystupují nad pouštní roviny, objevují se svěží oázy a při mořském pobřeží se rozléhají překrásné pláže.

 

Zajímavá místa a města Ománu : Jabrin, Muscat, Salalah, Soharv, Sur 

 

Fotogalerie : Omán 

 

Omán : cestopisy 

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články