Nepál

Doporučená doba návštěvy

Nejvhodnější dobou k návštěvě jsou měsíce březen, duben a říjěn, listopad. Nepanují tolik vysoké teploty a horské cesty nejsou zcela zasněžené.

Počasí

Vzhlede k velkým rozdílům v nadmořské výšce je počasí v Nepálu odlišné v každé oblasti. Obecně se však se vzrůstající nadmořskou výškou teploty snižují a ubývá i srážek, ve vysokohorských oblastech se teploty drží pod nulou po většinu roku. V období od března do dubna a od října do listopadu jsou dny povětšinou teplé, teploty dosahují 24-28°C. V letních měsících panuje horko a v období od května do září padá nejvíce srážek, téměř každý den prší.

 

Předpověď počasí v Káthmandú

Předpověď počasí v Bhaktapúru

Orientační ceny:

Průměrné ceny za ubytování:

nižší třída: 75-220 NPR

vyšší třída: 720-3600 NPR

Průměrné ceny za stravu:

jednoduchý pokrm: 150-220 NPR

vydatnější pokrm: 720-1500 NPR

láhev vody: 15 NPR

láhev piva: 120 NPR

šálek kávy: 50 NPR

Doprava

Přímé linky létají na mezinárodní letiště v Káthmandú např. z Frankfurtu. Dobrá spojení jsou i ze sousedních zemí – z Indie či Thajska.

Větší města jsou propojena autobusovými linkami, znamenají sice nejlevnější cestování, avšak nikoli nejpohodlnější. Spoje často vyčkávají, až se naplní, s místními často cestují i kachny a husy. Místenky si lze zarezervovat i na turistické autobusy, které nabízejí o něco lepší komfort. Nejvíce spojů jezdí na trase Káthmandú – Pokhara. Je možné využít i taxíky. Ty se rozdělují do dvou skupin – „privátní“, které se pohybují nejčastěji kolem letiště, a „10-ti tuliové“, které odjíždějí až v případě úplného naplnění. K dispozici jsou i jakési minibusy, které pojmout 10-13 pasažérů a jízda městem vyjde na 5-12 rupií.

Rizika

Cizinci se často stávají terčem kapesních krádeží, ztrácejí se i osobní zavazadla.

Při cestování po Nepálu se doporučuje dbát ve zvýšené míře hygienických návyků. Cizinci se nevyvarují průjmů, které způsobuje změna mikroflóry v organismu.

V horských oblastech hrozí uštknutí jedovatými hady. Potulující se zvířata jsou nakažena vzteklinou.

Ženám se nedoporučuje nosit šortky, muži by neměli chodit bez košile nebo trička.

Svátky a zvláštní události

11.ledna - Den sjednocení, 18.února - Den demokracie, 24.října - Den Spojených národů, 8.listopadu - Královniny narozeniny, 16.prosince - Den ústavy, 21.prosinec - Den nezávislosti, 28.prosince - Královy narozeniny

Očkování

Doporučená očkování

Kurz

100 NPR = 30,24 Kč

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články