Myanmar

Myanmar, známý též jako Barma, se nalézá na pobřeží Bengálského zálivu, sousedí s Bangladéší a Indií na západě, s Čínou na severu a Laosem a Thajskem na západě. Jako většina jihoasijských států je nádhernou směsicí mnoha kultur.

Původní barmské obyvatelstvo je etnicky blízké čínskému a tibetskému. Příchozí Tibeťané založili roku 849 mocné království, které dokonce ovládalo území dnešního Thajska a Indie. V 19. stol. si území vydobyla Británie a přidružila ji k Indické říši. Do roku 1937 byla spravována jako Indická provincie, poté existovala jako samosprávní kolonie. Nezávislost na Commonwealthu získala roku 1948 pod jménem Barmský svaz a hned poté se začala rozpadat na jednotlivé kmeny, komunistická hnutí a muslimské skupiny. Po období „cestě k socialismu“ však nepřišlá kýžená demokracie, nýbrž státní správu převzala militantní vláda, která z této země učinila velmi izolovaný stát.

Dnešní Myanmar je sužován všeprostupující politikou, všekontrolující vládou, nedostatečnou ekonomikou a chudobou. Opozice vyzývala turisty, aby nepodnikali turistické cesty do Barmy a nepřinášeli peníze do státní pokladny, které podporují militantní vládu, jež násilně nutí k práci i děti. Naopak se také ozývali hlasy k podpoře turismu, který by mohl přinést finančních prostředky místním. Proto se doporučuje turistům, kteří nechtějí podporovat tamní vládu, aby se vyhnuli pětihvězdičkovým hotelům a komfortním restauracím.

 

Města a zajímavá místa Myanmaru : Jezero Inle, Bago, Mandalaj, Rangún, Bagan

 

Myanmar : fotogalerie

 


Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články