Keňa

Doporučená doba návštěvy

Hlavní turistická sezona panuje v lednu a v únoru, kdy horké počasí je k turistům ještě vstřícné.

Během období dešťů, které panuje od března do května a poté ještě od října do listopadu, není nejlepší možnost poznat krásy této africké země.

Počasí

Během roku se zde vyskytují dvě období dešťů, hlavní od března do května (s maximem srážek v květnu) a mírnější, které panuje v měsících říjnu a listopadu. Pobřežní pás je horký a vlhký celý rok.

I když je tato oblast bohatá na vydatné deštové přeháňky, hlavně v jejich období, tak i přesto sever a severovýchod země trpí spíše velkými suchy.

Průměrná teplota na pobřeží je 25 °C - 30 °C. V horách kolem 15 °C - 20 °C.

Orientační ceny:

Ceny nejsou příliš vysoké. Například ubytování v kempech či ubytovnách vyjde od 3 USD do 7 USD / noc. Ceny v luxusnějších hotelích se pohybují v rozmezí 8- 17 USD, záleží na vybavení..

Základní potraviny lze sehnat někdy i levněji jak v ČR, jinak jsou si cenově obě země celkem rovné.

Samosa (placky plněné masem a cibulí) dostanete za 0,15 USD. Chleba stojí 0,3 USD, pitná voda je v Keni dražší 1 USD až 2,3 USD. Levně se dají koupit sušenky (biscuits - 0,3 USD za 5-6ks)

Až budete nakupovat suvenýry, myslete na to, že dovoz i vývoz předmětů, vyrobených z divoké zvěře, je trestný. Týká se to kůží, mořských lastur, sloní srsti apod.

Doprava

Nejvhodnější způsob, jak se dopravit do Keni, je pomocí letecké dopravy. Vstup je přes mezinárodní letiště Jomo Kenyatta International Airport v Nairobi, které využívají větší evropské letecké společnosti, nebo přes Moi International Airport v Mombase.

Po silnici můžete přicestovat ze všech sousedních zemí: z území Ugandy nebo Tanzánie. Z Etiopie a ze Somálska se vstup na keňské území důrazně nedoporučuje jednak z bezpečnostních důvodů, jednak proto, že je nutno zásadně použít terénní automobil a i pro ten je někdy cesta nesjízdná.

Železnice: je možný jen do určitých lokalit, železniční síť není však uspokojivá.

Lodí: přes námořní přístav v Mombase nebo přes jezerní přístav Kisumu na Viktoriině jezeře.


Silnice v km: 63942

Železnice v km: 2778

Rizika

Nejčastějšími riziky v této oblasti jsou hlavně onemocnění způsobená nedostatečnou hygienou a onemocnění přenášená hmyzem.

Aby byl pacient v Keni vůbec přijat k ošetření (a to i akutnímu, např. po dopravní nehodě), musí být pojištěn u renomované zdravotní pojišťovny, která garantuje úhradu nákladů na ošetření, nebo aby platil hotově nebo kreditní kartou.

Voda z vodovodního řadu je pitná pouze po převaření. Zejména v období dešťů je nutno počítat s poměrně častými výpadky elektridkého proudu. Vnitřní politická a bezpečnostní situace v zemi se zhoršuje. Kromě pokračujícího nárůstu běžné kriminality v hlavním městě, na hlavních komunikacích i přímo v turisticky atraktivních oblastech se stále více množí loupežná přepadení, nezřídka s použitím střelných zbraní.

 

Svátky a zvláštní události

1. leden Nový rok

březen/duben Velký pátek + Velikonoční pondělí

1.květen Svátek práce

1.červen Den svébytnosti MADAKARA DAY

20.říjen Den prvního prezidenta KENYATTA DAY

12.prosinec Den nezávislosti JAMHURI DAY

25.prosinec 1.vánoční svátek

26.prosinec 2.vánoční svátek

 

 

Další informace


Očkování

Žlutá zimnice - očkování doporučeno vzhledem k risiku nákazy očkování vyžadováno při příjezdu z oblastí výskytu žluté zimnice

Virová hepatitida typ A - očkování doporučeno

Virová hepatitida typ B - očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů

Břišní tyfus - očkování doporučeno

Tetanus - očkování nebo přeočkování doporučeno

Přenosná dětská obrna - očkování doporučeno u osob nad 30 let věku

Záškrt - doporučuje se uvážit očkování

Vzteklina - očkování doporučeno s přihlédnutím k místnímu risiku

Meningokoková meningitida - očkování doporučeno dle epidemiologické situace a období výskytu

Meningokoková meningitida - povinné pro poutníky do Mekky a Mediny

Spalničky - Očkování doporučeno

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články