Kazachstán

Doporučená doba návštěvy

Nejlepší období pro návštěvu tohoto státu je během léta.

Počasí

Kazašské klima se dá označit za extrémně vnitrozemské, s horkými léty a velmi chladnými zimami. Teploty se značně mění podle regionu, nejvíce mezi oblastmi pouští a velehor. Jižní regiony zažívají mírnější zimu a teplejší léta než ostatní oblasti. Na stepních oblastech vládne kvůli silným severním větrům krutá zima. V závislosti na regionu se lednové teploty pohybují okolo -19 až -4°C, v červnu stoupají k 19 až 26°C. V extrémních létech teploty dosahují až 45°C, a extrémní zimy mají teploty -45°C. Roční srážky jsou velmi nízké, čítají okolo 100mm na pouštích, 250-350mm ve stepích, kde zimní bouřky zapříčiňují povodně. Horské oblasti bývají věčně pokryté sněhem a srážky zde činí 1500mm.

 

Předpověď počasí v Alma Atě

Předpověď počasí v Shymkentu

Předpověď počasí v Atyrau

Předpověď počasí v Karagandě

Orientační ceny:

Průměrné ceny za ubytování:

nižší třída: 15-35 USD

vyšší třída: 100-140 USD

Průměrné ceny za stravu:

jednoduchý pokrm: 2-8 USD

vydatnější pokrm: 20-40 USD

Doprava

Společnost Lufthansa 7x týdně vypravuje lety do Almaty. British Airways směřují spoje do Kazachstánu několikrát za týden. Letecky je možné cestovat i přes Moskvu či Istanbul.

Ve velkých městech funguje rozvinutá hromadná doprava – autobusy, tramvaje, trolejbusy a minibusy. Nevýhodou je, že jízdní řády se nedodržují a spoje jsou většinou přecpané. K dopravě po městě lze doporučit spíše taxi, prakticky lze zastavit jakékoliv auto mávnutím ruky, místní si rádi přivydělají tímto způsobem, oficiální taxi bývají 3-5x dražší než kolik požadují obyčejní řidiči.

K cestování po státu lze využít leteckou, železniční a autobusovou dopravu či taxíky. Pronájem vlastního automobilu vyjde dost draho v porovnání s hromadnými prostředky.

Rizika

Situace v Kazachstánu je bezpečná, úroveň kriminality je přibližně srovnatelná s ČR. Nedoporučuje se mimo města pohybovat osamoceně. Do vojenských oblastí je přísně zakázán vstup.

Svátky a zvláštní události

1.-2.leden - Nový rok, 8.březen - Mezinárodní den žen, 22.březen - Nauryz mejramy (Svátek jara/nového roku), 1.květen - Svátek jednoty lidu Kazachstánu, 9.květen - Den vítězství, 30.srpen - Den Ústavy, 16.prosinec - Den nezávislosti

Očkování

Doporučená očkování

Kurz

100 KZT = 16,98 Kč

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články