Kambodža

Doporučená doba návštěvy

Nejvhodnější dobou pro návštěvu je měsíc leden a začátek února. Vlhkost je poměrně nízká a teploty ještě nedosahují extrémních hodnot.

Počasí

Od prosince do dubna panuje nejsušší počasí v Kambodži, slunce sálá a teploty často dosahují 40°C v dubnu, který je nejteplejším měsícem. V období mezi květnem a říjnem přicházejí vlhké jihovýchodní monzuny, které přinášejí 70-80% ročních srážek. V tomto období klesá teplota ke 30°C.

Předpověď počasí v Phnom Penh

Předpověď počasí v Battambangu

Orientační ceny:

Průměrné ceny za ubytování:

nižší třída: 2-15 USD

vyšší třída: 25+ USD

Průměrné ceny za stravu:

jednoduchý pokrm: 2-3 USD

vydatnější pokrm: 5+ USD

Doprava

V Kambodži jsou dvě mezinárodní letiště: v Phnom Penhu a mezinárodní letiště Siem Reap – Angkor. Phnom penhské letiště je přímo letecky spojeno např. s Čínou, Thajskem, Laosem, Vietnamem a Malajsií.

Vnitrostátní letecká přeprava je velmi živá. Z Phnom Penhu do Siem Reap např. létají spoje 4-6 denně.

Kromě hlavních tras do Phnom Penhu (z měst Siem Reap, Sisophon a Sihanoukville), které jsou vyasfaltované, jsou ostatní nezpevněné a většina z nich v bezútěšném stavu. Vnitrostátní povrchovou dopravu tvoří autobusy a pic-upy, které obvykle vyjíždějí z center měst od tržiště. Komfortní a rychlé cestování nabízí akorát společnost Mekong Express.

Rychlou přepravu v rámci měst obstarávají všudypřítomné motocykly jako taxi.

Cestování vlakem je sice dosti levné, avšak velmi zdlouhavé.

Rizika

Situace v Kambodži se během posledních let dosti zlepšuje. Riziko přepadení nebo ublížení na zdraví stále přetrvává, hlavně v nočních hodinách nebo na odlehlých místech. K cestování na odlehlejší místa se doporučuje využít služeb cestovních kanceláří nebo průvodců i z toho důvodu, že Kambodža je i jednou z nejvíce zaminovaných zemí, obecně tedy platí, že turisté by se nikde neměli pohybovat sami.

Svátky a zvláštní události

1.1. - Nový rok, 8.3.- den žen, 13.4. - Khmérský Nový rok, 1.5. - den práce, 1.6. - den dětí, 24.9. - den ústavy, 23.10. - výročí pařížských mírových jednání, 30.10. - narozeniny krále, 9.11. - den nezávislosti, 10.12. - den lidských práv (pod záštitou OSN)

Očkování

Doporučená očkování

Kurz

1000 KHR = 5,26 Kč

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články