Francie

Francie je dnes největší zemí západní Evropy a zároveň i 37 největší zemí světa.

Žije zde 60 miliónů obyvatel. Z větší částí je Francie zemí venkovskou, jelikož má největší procento obdělávané orné půdy ze všech zemí Evropské unie.


Největšími městy Francie jsou Paříž s 2,1 milióny obyvatel, Lyon s 1,2 miliony obyvatel a Marseille s 1,1 milionem obyvatel.


Snad i díky své rozloze je krajina Francie tak rozmanitá. Je jedinou evropskou zemí, která se nachází v severní i jižní části evropského kontinentu. Proto jsou mezi jednotlivými regiony země významné klimatické rozdíly. Stejně rozmanitá je i francouzská kuchyně.


Francie se dělí na regiony, kterých je 26. Regiony se pak dělí na tzv. Départementy, které je možné přirovnat k našim okresům. Těch je celkem 100 a jsou označeny čísly dle abecedy, což má následně význam např. pro směrovací čísla nebo poznávací značky aut. 22 regionů leží v evropské části Francie (France métropolitaine), z nichž jeden tvoří Korsika se zvláštním statutem (collectivité territoriale), a zbylé čtyři jsou tvořeny vždy jen jedním departmentem a bývají tak označovány jako Zámořské departmenty a regiony (Départements et régions d'outre-mer, zkratka (D.R.O.M.)).


Pro české turisty je tato opravdu nádherná země zatím stále popelkou.

 

Města a zajímavá místa Francie : Paříž, St. Tropez, Provence, Zámky na Loiře, Pont du Gard, Versailles

Fotogalerie Francie : Arles, Roussillon, Versailles, Saint Tropez, Dune du Pyla, Avignon, Katarské hrady, Camargue, Francouzské sopky, Carcassonne, Oléron, Lurdy, Provence, Pyreneje, Gorges du Verdon,Montpellier, francouzská Jura, Languedoc-Roussillo, Porýní, Azurové pobřeží, severní Francie, Zámky na Loiře, Bretaň, Paříž

Cestopisy z Francie : cestopisy z Francie

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články