Egypt

Doporučená doba návštěvy

Pro návštěvu Egypta se obecně doporučuje jet v období od března do května nebo od září do listopadu, kdy jsou podmínky pro středoevropany poněkud příznivější. Pro návštěvy kulturních památek se doporučuje cestovat v zimních měsících.

Počasí

Egypt má suché klima s letními teplotami mezi 27 až 32°C a zimními teplotami mezi 13 a 21°C. Stály vítr ze severozápadu udržuje na pobřeží nižší teploty. Na jaře a v létě vane z jihu tzv. Khamaseen který sebou přináší písek a prach a jeho působením může teplota v poušti překročit i 38°C. Dešťové srážky jsou v Egyptě velmi vzácné. Na pobřeží středozemního moře je průměrný roční úhrn 20cm. Na jihu území se roční srážkový úhrn pohybuje okolo 3cm. Během zimy sněží v Sinajském pohoří a některých pobřežních městech jako např.: Baltim, Damiatta, Sidi Barrany a Alexandria.

Orientační ceny:

Litr benzínu 1.00 EGP

Malá láhev vody 1.50 EGP

Triko 40.00 EGP

Lístek na městský autobus 0.25 EGP

Šálek kávy 2.00 EGP

Malá láhev importovaného piva 10.00 EGP

Oběd v levné restauraci 15.00 EGP

Průměrné vstupné do muzea 20.00 EGP

Doprava

Mnoho Evropských měst nabízí přímé letecké spojení do Káhiry. Prázdninové balíčky kdy letenka je součástí voucheru mohou být mnohem výhodnější než individuální letenka. Cílovou destinací mohou být letiště v Alexandrii, Luxoru, Asuanu, Hurghadě (Al-Ghardaka), Marsa Alam, Tabě a Sharm el-Sheikhu. Další možností dopravy je využít autobusového spojení kdekoli z Afriky nebo námořní dopravy z Jordánska.

Rizika

Podobně jako v jiných místech světa, také v Egyptě existuje a přetrvává hrozba teroristických útoků namířených proti turistickým cílům a cizincům.

Svátky a zvláštní události

Islámský kalendář je o 11 dní kratší a tedy prázdniny a svátky jsou každý rok o 11 dní dříve. Mezi nejvýznamnější svátky patří svátek Ras as-Sana oslava Islámského nového roku a Moulid an-Nabi oslava narození proroka Mohameda kolem měsíce května. Ramadan je slaven v devátém měsíci Islámského kalendáře. Během tohoto měsíce údajně prorok Muhamed obdržel první Boží zjevení. Během ramadánu musí zdravý dospělý muslim každý den od východu do západu slunce dodržovat naprostý půst, to znamená že se musí zdržovat jídla, pití, kouření, žvýkání a sexu. Eid al-Adha je období poutě do Meky, kterou musí každý Muslim vykonat nejméně jednou ve svém životě.

Očkování

Žlutá zimnice - očkování vyžadováno při příjezdu z oblastí výskytu žluté zimnice

Virová hepatitida typ A - očkování doporučeno

Virová hepatitida typ B - očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů

Břišní tyfus - očkování doporučeno

Tetanus - očkování nebo přeočkování doporučeno

Přenosná dětská obrna - očkování doporučeno u osob nad 30 let věku

Záškrt - doporučuje se uvážit očkování

Vzteklina - očkování doporučeno s přihlédnutím k místnímu risiku

Spalničky - Očkování doporučeno

Kurz

1 EGP = 3,47 CZK

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články