Cyklokolotoč

Autor: časopis Cestopisy

Kolik lidí u nás dělá práci, na kterou si naříkají, že je špatná nebo špatně placená? Kolik lidí „třetího světa“ nemá šanci mít jakoukoli práci? A přece. I tam jsou lidé, kteří místo lamentování přemýšlí. Nečekají na zázrak, nebo až jim někdo pomůže, ale snaží se sami. Když práci nenajdou, vymyslí si ji.

Poprvé jsem se s takovým „přemýšlením“ setkal v Brazílii, uprostřed Amazonie ve městečku Manaus. Na jedné ulici tam sedělo několik lidí s psacími stroji a živili se vypisováním dotazníků pro toho, kdo nevěděl, jak to udělat, nebo byl negramotný. Dobrý nápad a myslím, že by se uživili možná i u nás…

Další takovou školou pro mne byla Afrika. Tam mne zaujali hlavně výrobci sandálů ze starých pneumatik. Jedny takové jsem si koupil. Bridgestone. Dostal jsem na ně záruku deset tisíc mil. I u nás neuvěřitelné. Zdarma mi výrobce přidělal „blatníky na kotníky“, a když jsem měl po 14 dnech drobnou opravu, zcela samozřejmě ji provedl také zdarma.

Největším „tržištěm nápadů“ je pro mne ale Asie. V Jakartě, hlavním městě Indonésie, najdete mnohá zaměstnání, o kterých jste ani netušili, že by mohla existovat. Třeba „ředitel křižovatky“ je člověk s píšťalkou, který vám za několik drobných mincí umožní vjet do proudu vozidel z vedlejší silnice. Podobnou práci mají lidé, kteří vám umožní vyjet z parkoviště, nebo naopak, kteří vám ukáží volné parkovací místo. „Vymyšlené“ zaměstnání mají v Jakartě tisíce lidí.

Královnou všech takových nápadů pro mě ale je „cyklokolotoč“. Excelentní způsob „sebezaměstnání“ na úrovni podnikání, který přináší za nepatrný obnos obrovskou radost i v těch nejzapadlejších a nejužších uličkách Jakarty. Není to nádherné?


Petr Jahoda (*1963) byl účastníkem nebo organizátorem mnoha významných expedic zejména k přírodním, divoce žijícím národům světa (Papua-Nová Guinea, Západní Papua – Irian Jaya, Siberut, Etiopie, Keňa, Namibie, …). Mimoto je organizátorem expedic do vysokých hor a za polární kruh. Publikuje v českých i zahraničních časopisech a magazínech, nafilmoval přes deset dokumentárních filmů, je autorem pěti cestopisně-etnografických knih. Založil magazín Cestopisy a od roku 2000 je prezidentem Českého klubu cestovatelů. Více se dozvíte na: www.JahodaPetr.cz

Autor: Petr Jahoda

Foto: Petr Jahoda

Převzato z časopisu Cestopisy


Související články

K tomuto článku není přiřazen žádný příbuzný článek.

Komentáře

Komentáře k článku Cyklokolotoč
Počet komentářů: 0, poslední komentář:

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články


Diskuze

 • Nejživější diskuze

  cerna hora

  martina

  2007-05-12 15:28:14

  Ahoj,byl někdo z Vás někdo na dovče v Černé Hoře? Já už byla 2x a ráda bych si předala poznatky,ozve se někdo?...

 • Nejnovější diskuze

  Armenie

  KarenPetrosyan

  Středa, 2.12.2015 19:51:53

  Rad pomuzu na Vasich cestach po Armenii....

 • Nejnovější příspěvek

  RE: Fair Sri Lanka

  Petr

  Sobota, 12.12.2015 12:19:51

  ahoj 25.12.2015 odletame do waduwy... mě...

 • Další diskuze