JIŽNÍ MORAVA

Autor: časopis Cestopisy

Že k sobě víno a jižní Morava patří, to věru není žádný objev. Dlouho mi však trvalo, než jsem pochopila, co na tom všichni mají. Obzvláště na těch „sklépcích“... Mezi vlhkými zdmi potaženými tím správným druhem plísně mi byla vždy zima, po třetí ochutnávce už mi všechny chutě nabízených vín splývaly a zasvěcenému výkladu vinaře jsem moc nerozuměla. Byť jsem se – hlavně kvůli němu – snažila víno znalecky převalovat na jazyku, až jsem se z toho div nezakuckala. Netřeba asi dodávat, že závěry těchto exkurzí si až na výjimky nepamatuji.

Tak jsem to letos, i s ohledem na přípravu tohoto Speciálu, zkusila jinak. Vzala jsem s sebou kolo, dítě a manžela a vyrazili jsme prozkoumat fenomén zvaný vinařské cyklostezky. Konečně mi Morava otevřela svou pohostinnou náruč! „Odkojená“ prudkými svahy Jizerských hor jsem sice ze sportovního hlediska neočekávala nic moc, ale zkuste si ve vedru vyšlapat nahoru na vinici. Uspokojení z cyklisticky nabytých endorfinů ještě násobily ochutnávky těch nej a nej vín, které se na zastávkách chytře vedených cyklotras prodávají. To je úplně jiné kafe (víno), sedět na prosluněné vinici a ucucávat lahodný nápoj. I to převalování na jazyku přišlo jaksi samo od sebe.

Nebyli jsme zdaleka sami, ba co víc, vypadalo to, že se jižním Moravákům povedl docela husarský kousek – jak jsme tak potkávali své známé ze severu Čech, nabyli jsme dojmu, že v létě se všichni Češi na kolech sjeli na jižní Moravu. A proč by také ne – řada hospod, restaurací a jiných zařízení nese logo „cyklisté vítáni“ a jsou náležitě vybaveny na odkládání bicyklů i dětí, pro které tu mají dětské koutky. Navíc tu o památky technické, architektonické i ty živé ve formě písní a tanců „zakopáváte“ takřka na každém kroku. Připočítejte ještě meruňky, broskve a slívy, jeskyně, pár stupňů Celsia navíc oproti zbytku republiky – a důvodů, proč navštívit jižní Moravu, je více než dost. Vydejte se s námi poznat tuzemské krásy a dopřát si také odpočinek, jaký si zasloužíte.


Autor: Jana Patková

Foto: Jan Škvára

Převzato z časopisu Cestopisy.


Související články

K tomuto článku není přiřazen žádný příbuzný článek.

Komentáře

Komentáře k článku JIŽNÍ MORAVA
Počet komentářů: 0, poslední komentář:

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články


Diskuze

 • Nejživější diskuze

  cerna hora

  martina

  2007-05-12 15:28:14

  Ahoj,byl někdo z Vás někdo na dovče v Černé Hoře? Já už byla 2x a ráda bych si předala poznatky,ozve se někdo?...

 • Nejnovější diskuze

  Armenie

  KarenPetrosyan

  Středa, 2.12.2015 19:51:53

  Rad pomuzu na Vasich cestach po Armenii....

 • Nejnovější příspěvek

  RE: Fair Sri Lanka

  Petr

  Sobota, 12.12.2015 12:19:51

  ahoj 25.12.2015 odletame do waduwy... mě...

 • Další diskuze