Miliarda životů POD OLYMPIJSKÝMI KRUHY

Autor: časopis Cestopisy

Nemusíte mi to věřit, ale jsem ráda, že mohu napsat editorial právě k Číně. Zrovna tak mě opravdu těší, že právě tam se koná XXIX. letní olympiáda. Má oblíbená země se tak dostává na výsluní zájmu, i když po pravdě řečeno není ten zájem vždy zrovna přívětivý.

Na následující straně jsem mezi čínskými NEJ záměrně vynechala to, které řadí Čínu na první místo co do počtu poprav, a to i podle oficiálních údajů, které organizace Amnesty International označuje jako silně podhodnocené. Samozřejmě vím i o událostech v Tibetu. Těch nejnovějších i těch s datem 21. října 1950, kdy na toto území vstoupily jednotky Čínské lidově osvobozenecké armády. Vlastně vím i o mnoha dalších, mediálně méně známých krutostech staro i novověké Číny. Její dějiny jsou plné krve, a to ani nemusíme počítat přírodní katastrofy, které tu vždy mají rozměr skutečné apokalypsy.

Na rozdíl od řady jiných „pověřených“, kteří se Čínou začali zabývat až v souvislosti s olympiádou, si ale myslím, že izolace nic neřeší. Vždy, když se o Číně dočtu či doslechnu jako o říši zla, vzpomenu si na tisíce lidí, které jsem tam potkala. Lidí, kteří se mi snažili pomoct, i když houbeles rozuměli a houbeles měli. Venkovských holek, které na vahadlech vláčely kilogramy cihel. Intelektuálů, kteří famózně ovládali štětce nebo počítače, jazyky či architekturu, a přesto nesměli nic. Dětí, které vůbec nechápaly, proč bychom se na ně měli dívat skrz prsty…

To všechno je Čína, kterou si vám dovolujeme nabídnout na následujících stranách. Jsou chudé, protože jsme záměrně vynechali ty nejznámější památky, o kterých se ostatně můžete dočíst v každém bedekru. Museli jsme pominout i všechny vynálezy, které Čína světu dala a na které se teď tak nějak zapomíná. Nedostalo se ani na nejslavnější úseky čínských dějin, kdy „Říše středu“ oním pupkem světa opravdu byla. Vzhledem k počtu stránek jednoho útlého časopisu o cestování z malé země uprostřed Evropy jsme se omezili na obraz Číny, jaký přinesli čeští cestovatelé v posledních několika letech.

Doufám, že vás inspiruje k návštěvě země, kterou – jak stále zjišťuji – nepoznáte ani za celý život. I tak to ale stojí za to, protože až poznáte svého „prvního Číňana“, budete číst agenturní články trochu jinak.

 

 

Autor: Jana Patková

Foto: Josef Sloup

Převzato z časopisu Cestopisy.


Související články

K tomuto článku není přiřazen žádný příbuzný článek.

Komentáře

Komentáře k článku Miliarda životů POD OLYMPIJSKÝMI KRUHY
Počet komentářů: 0, poslední komentář:

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články


Diskuze

 • Nejživější diskuze

  cerna hora

  martina

  2007-05-12 15:28:14

  Ahoj,byl někdo z Vás někdo na dovče v Černé Hoře? Já už byla 2x a ráda bych si předala poznatky,ozve se někdo?...

 • Nejnovější diskuze

  Armenie

  KarenPetrosyan

  Středa, 2.12.2015 19:51:53

  Rad pomuzu na Vasich cestach po Armenii....

 • Nejnovější příspěvek

  RE: Fair Sri Lanka

  Petr

  Sobota, 12.12.2015 12:19:51

  ahoj 25.12.2015 odletame do waduwy... mě...

 • Další diskuze