K tématu O Patagonii

Autor: časopis Cestopisy

Zdolávání Fitz Roye

Fitz Roy (3405 metrů) v Argentině je mezi horolezci jednou z nejrespektovanějších hor. Poprvé se na vrchol dostali francouzští horolezci Lionel Terray a Guide Mognone v roce 1952, tedy rok před zdoláním nejvyšší hory světa Everestu. Jenže výstup na Fitz Roy je tak obtížný, že je velmi zajímavé další srovnání s nejvyšší horou světa. Zatímco na Everest vylezou za sezónu každoročně stovky lidí, vrcholu Fitz Roye dosáhnou každý rok pouze jednotlivci.

Patagonské ledovce

Patagonský kontinentální ledovec na pomezí Chile a Argentiny je po Antarktidě a Grónsku třetím největším na světě. Jižní ledovcové pole má na délku 350 km a zaujímá rozlohu 16 800 km2 (pro srovnání: Středočeský kraj má rozlohu 11 014 km2). Většina ledového pole (14 200 km2) leží v Chile. Rozloha chilského severního ledového plató El Campo de Hielo Patagónico Norte činí 4200 km2, ledovec je dlouhý 120 km a široký 50 km. Tedy ledovec zabírající většinu cesty z Prahy do Českých Budějovic o šíři 25 km na každou stranu.

Jeskyně pravěkých rukou

V patagonských pláních, na první pohled zcela pustých, lze na mnoha místech najít pozůstatky po životě pravěkých lidí. Nejznámější lokalitou je Cueva de las Manos v Argentině. Nejjižnějšího cíp Jižní Ameriky osídlili pravěcí lidé někdy před 12 000 lety a úspěšně zde přežívali až do příchodu bělochů. V Cueva de las Manos jsou zastoupeny všechny vývojové stupně patagonských pralidí. Nejstarší pocházejí z doby před 9500 lety. Nejpůsobivějšími uměleckými výtvory mezi různými loveckými scénami, naskicovanými zvířaty či abstraktními kresbami jsou obtisky pravěkých rukou, kterých je několik set a místu daly jméno.

 

Nejjižnější město světa

Díky poloze 54°48’57 jižní šířky je argentinské město Ushuaia na ostrově Ohňová země známé jako „nejjižnější město světa“. Prvními bílými osadníky na březích průlivu se roku 1869 stala skupina anglikánských misionářů. Přestože přišli s dobrými úmysly, domorodci začali brzy po příchodu bělochů, stejně jako v ostatních částech Patagonie, rychle vymírat. Bělošská osada se ale úspěšně rozrůstala, osadníci brzy uznali svrchovanost Argentiny a v roce 1884 založili Ushuaiu. Zpočátku využívala Argentina odlehlou kolonii hlavně jako vězení, ze kterého nebylo úniku. Vězňové pracovali pro osadníky, káceli dřevo a dopravovali ho do města. Z věznice vybavené až 380 jednolůžkovými celami (ve kterých se někdy tísnilo až 800 vězňů) je dnes velmi zajímavé muzeum.

 

Autor: Martin Mykiska

Foto: Martin Mykiska

Převzato z časopisu Cestopisy.


Související články

K tomuto článku není přiřazen žádný příbuzný článek.

Komentáře

Komentáře k článku K tématu O Patagonii
Počet komentářů: 0, poslední komentář:

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články


Diskuze

 • Nejživější diskuze

  cerna hora

  martina

  2007-05-12 15:28:14

  Ahoj,byl někdo z Vás někdo na dovče v Černé Hoře? Já už byla 2x a ráda bych si předala poznatky,ozve se někdo?...

 • Nejnovější diskuze

  Armenie

  KarenPetrosyan

  Středa, 2.12.2015 19:51:53

  Rad pomuzu na Vasich cestach po Armenii....

 • Nejnovější příspěvek

  RE: Fair Sri Lanka

  Petr

  Sobota, 12.12.2015 12:19:51

  ahoj 25.12.2015 odletame do waduwy... mě...

 • Další diskuze