K tématu o Chorvatsku

Autor: časopis Cestopisy

Velebit

Majestátní vápencové pohoří Velebit se jako mohutné hradby táhne podél chorvatského pobřeží a jeho nejvyšším vrcholem je Vaganski Vrh (1758 m). Jeho přírodní bohatství je chráněno hned dvěma národními parky – Paklenica v jižní části a Sjeverni Velebit – jak název napovídá – na severu. Sjeverni Velebit je také nejmladším národním parkem Chorvatska, ustanoven byl roku 1999.

Přístavy

Většina přímořských letovisek Chorvatska bývala, stejně jako Baška Voda, původně rybářskými a zemědělskými vesnicemi. Na místě dnešní Baška Voda existovala osada už v antice a už tehdy se tu pěstovaly olivy, vinná réva, višně a fíky. To se do dnešních dnů nezměnilo, ovšem už od třicátých let minulého století, kdy tu bratři Sikavicové založili první hotel, jde místním podstatná část příjmů z turistiky.

Křesťané i muslimové


V Chorvatsku žijí tři hlavní národnostní skupiny (Chorvati, Srbové a tzv. Bosňáci) a jejich procentuální zastoupení věrně kopíruje také jejich náboženské vyznání. Většinu (přes 80 %) tvoří Chorvati, kteří se hlásí k římským katolíkům. Pravoslaví vyznávají Srbové, jichž po válce v devadesátých letech zůstalo v zemi něco málo přes 4 % oproti původním 12 % v roce 1991. Bosňáci se hlásí k islámu a tvoří necelé procento obyvatelstva země.

Vodopády řeky Krka


Vodopády řeky Krka patří k nejnavštěvovanějším národním parkům Chorvatska. Řeka samotná pramení jako krasová vyvěračka ve vnitrozemí, její nejpozoruhodnější část se ale nalézá nedaleko od jejího ústí do moře, v okolí Šibeniku.

Piráti a hrady

Omiš má vše – hrad, který se hrdě vypíná nad mořem, i smaragdově zelenou řeku Cetina, která se právě tady do Jadranu vlévá. Je jedním z nejzajímavějších míst střední Dalmácie a turistům kromě lelkování u moře nabízí možnost raftingu na Cetině i výletů na okolní horské planiny.

 

Autor: Jan Škvára

Foto: Jan Škvára

Převzato z časopisu Cestopisy.

 


Související články

K tomuto článku není přiřazen žádný příbuzný článek.

Komentáře

Komentáře k článku K tématu o Chorvatsku
Počet komentářů: 0, poslední komentář:

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články


Diskuze

 • Nejživější diskuze

  cerna hora

  martina

  2007-05-12 15:28:14

  Ahoj,byl někdo z Vás někdo na dovče v Černé Hoře? Já už byla 2x a ráda bych si předala poznatky,ozve se někdo?...

 • Nejnovější diskuze

  Armenie

  KarenPetrosyan

  Středa, 2.12.2015 19:51:53

  Rad pomuzu na Vasich cestach po Armenii....

 • Nejnovější příspěvek

  RE: Fair Sri Lanka

  Petr

  Sobota, 12.12.2015 12:19:51

  ahoj 25.12.2015 odletame do waduwy... mě...

 • Další diskuze