K tématu o mexickém Yucatánu

Autor: časopis Cestopisy

Mexické jídlo pálí

Bez chilli papriček, fazolí nebo limetek by se výborná mexická kuchyně neobešla. Nejznámější je pyré guacamole – rozmačkaná avokáda s rajčaty, chilli, cibulí, koriandrem a šťávou z čerstvých limetek. Spolu s frijotes – pyré ze suchých smažených fazolí – se podává k národnímu jídlu tortillas neboli placek z kukuřičné mouky.

Evropa inspiruje

Co takhle umyvadlo s tradičními španělsko-portugalskými motivy ve stylu Azulejos? V Playa del Carmen, na 5 km dlouhé pěší zóně 5 avenida, nabízí jeden obchůdek za druhým keramiku všech barev a forem. Od talířů, misek, hrníčků nebo květináčů, výběr je nekonečný... a nekonečně letně barevný...


Velký kopec

Schovaná v husté džungli leží nejen nejrozsáhlejší mayská osada Coba, ale i nejvyšší mayská pyramida Nohoch Mul („Velký kopec“). Na špičce pyramidy se nachází malá rituální místnůstka a kamenný oltář, na který mayští kněží pokládali lidské oběti bohům. Vy se zde můžete pomodlit, abyste se cestou dolů neskutáleli ze 117 příkrých schodů. Mexické vládě bohužel zatím chybí peníze na restaurování všech památek, větší část je dosud v náručí džungle. Odhaduje se, že Coba má rozlohu 120 km2! Mayové ji z neznámých důvodů opustili ještě před příchodem Španělů.

Zatím bez civilizace

Ostrov Contoy je malý, klidný karibský ostrůvek ležící 30 km od turistického Cancúnu. Už v roce 1961 byl vyhlášen přírodní rezervací, v roce 1998 pak národním parkem. Contoy (320 ha) je porostlý mangrovníky a kokosovými palmami a je domovem mnoha druhů vodních ptáků.

Autor: Patricie Sudik

Foto: Patricie Sudik

Převzato z časopisu Cestopisy.


Související články

K tomuto článku není přiřazen žádný příbuzný článek.

Komentáře

Komentáře k článku K tématu o mexickém Yucatánu
Počet komentářů: 0, poslední komentář:

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články


Diskuze

 • Nejživější diskuze

  cerna hora

  martina

  2007-05-12 15:28:14

  Ahoj,byl někdo z Vás někdo na dovče v Černé Hoře? Já už byla 2x a ráda bych si předala poznatky,ozve se někdo?...

 • Nejnovější diskuze

  Armenie

  KarenPetrosyan

  Středa, 2.12.2015 19:51:53

  Rad pomuzu na Vasich cestach po Armenii....

 • Nejnovější příspěvek

  RE: Fair Sri Lanka

  Petr

  Sobota, 12.12.2015 12:19:51

  ahoj 25.12.2015 odletame do waduwy... mě...

 • Další diskuze