Čína

TibetOblast

Tibet je autonomní oblastí Číny a působí jako zcela odlišný svět, kulturně, historicky, jazykově i geograficky. Pro mnohé cizince představuje Mekku všeho cestovatelského poznání.

 

Po staletí vystupoval Tibet naprosto izolovaně a rezervovaně od zbytku světa. Jeho statut nezávislosti nebyl nikdy uznán vnější společností. Čína si v minulosti několikráte činila nárok na tibetské území, jež bylo nakonec roku 1951 plně začleněno do Čínské lidové republiky. K návštěvě Tibetu je zapotřebí speciálního povolení a všichni návštěvníci by se měli vyvarovat jakýchkoli politických projevů.

 

Cestovatelé by měli být informováni o možné nevolnosti způsobené vysokou nadmořskou výškou. Doporučuje se pít velké množství vody (min 5l) a pojídat sladkosti z důvodu vyvarování se vyčerpání organismu.

 

Hlavním městem Tibetu je Lhasa, mezi jehož největší turistické atrakce patří palác Potala. Tato pevnost existuje na Červeném kopci pravděpodobně již od 7.stol. Počet místností v paláci čítá na 1000, avšak největší skvosty nejsou samozřejmě návštěvníkům přístupné, obsahuje také zlatou hrobku, kam se ukládají těla dalajlámů po jejich smrti. Palác uchovává velké množství kulturních předmětů jako např. rukou psaný zlatý buddhistický svitek či jiné vzácné dary z čínské říše.

 

1 km jižně od Potaly se nalézá Letní palác Norbulingka, postavený za sedmého dalajlámy roku 1755. Nynější komplex obsahuje malé zoo a botanickou zahradu. Nejsvětější místo představuje chrám Jokhang. Uchovává původní sochu Jowa Sakyamuniho Buddhy, která se považuje za nejsvětější a nejvzácnější předmět v bohaté náboženské sbírce tohoto chrámu. Skvostná budova chrámu se rozprostírá v centru staré části Lhasy na náměstí Barkhor.

 

Okolo chrámu Jokhang vede kruhová ulice Barkhor, nejstarší ulice nesoucí se v tradičním tibetském stylu s přítomnými prodavači nabízejícími ručně vyrobené předměty, které není možné vidět jinde na světě.

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články