Čína

Beijing (Peking)Město

Peking je hlavním a nejzalidněnějším městem Číny. V minulosti také bylo sídlem dynastií Ming a Qing, než se roku 1911 ustanovila republika.

 

Typickou komunistickou architekturu 70. a 80. let naštěstí nahradily moderní výškové budovy a velké obchodní centra. Odtud také komunisté řídili celé obrovské území Číny, i dnes zde stojí mnoho vládních budov.

 

Peking se samozřejmě pyšní největšími architektonickými skvosty v Číně, ba i tradičními historickými budovami. Zde také začíná Velká čínská zeď. Obrovskou moc imperiální Číny za dynastií Ming a Qing symbolizuje tzv. Zakázané město, neboli Muzejní palác. Navzdory rychle se měnícímu okolí zůstává tento komplex nedotčen.

 

Do zakázaného města se vstupuje z Tiananmenského náměstí, které nechal zbudovat Mao Ce Tung. Představuje obrovskou betonovou plochu, jež je obklopena sovětskými monumenty, vládními budovami, Maovým mauzoleem a 36m vysokým obeliskem „Pomník hrdinů lidu“.

 

Jihovýchodně od Tiananmenského náměstí se nachází Nebeský chrám obklopený pěkným parkem, kde místní procvičují umění tai-chi. Považuje se za jeden z nejkrásnějších a nejharmoničtějších chrámů v Číně. Nádherný komplex zahrad zaujímá Letní palác postavený za dynastie Qing. Za návštěvu dále stojí i Tibetský chrám, velmi barevný buddhistický chrám, a Konfuciův chrám hned naproti Tibetskému chrámu. Nádhernou výpravu do historie Pekingu nabízí výlet do vesničky Hútong, kde stojí pěkné tradiční nízké čínské domky. Takto dříve vypadal i celý Peking.

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články