Azerbájdžán 2004

Neděle, 2.09 | 20:41

Tak už je to tady. Po velké honičce v posledních dnech nastal den D: 15.7.2004. Lothar s Danem přijeli už včera před půlnocí do Dobřichovic. Večer jedeme na letiště. Odbava proběhla v pořádku. Letíme přímým spojem ČSA 22:15 z Prahy do Baku. Ještě dáváme pivko na letišti za nekřesťanské peníze (ale za úspěch výpravy se musí něco obětovat). Letadlo ČSA je z 50% plné. Je tam hrozné vedro a moc se nedá spát.

16.7. v 5:00 místního času ráno přistáváme v Baku. Celní formality proběhly v pořádku, na místě měníme peníze(1Euro=6050 Manatů) a vyřizujeme vízum (40 USD), které dají na počkání (jedna fotografie a vyplnit formulář). Nakonec bereme taxík do města (15 USD za všechny), busy ještě nejezdí. Vegetíme na promenádě u Kaspického moře a vychutnáváme si východ slunce.
Nejdříve zkoušíme CANUB hotel (opravdu "socialistický styl"), nakonec máme docela slušný pokoj v hotelu Azerbajdzan (bývalý Inturist) na 10.patře (každé patro má své ceny!) za 35USD pro 3 osoby. Je tam dokonce klimatizace (hlučná jako traktor), TV, lednice, WC a krásný výhled na moře a město.
Vyrážíme do města, hlavně jsme zvědaví na staré město (UNESCO památka). Je celé obehnané zachovalými hradbami. Celkem jsme příjemně překvapeni úrovní (čisto, slušné obchody, pěší zóny, každý má mobil, atd.). Hodně příjemné. Úplné centrum s pěší zónou a starými budovami připomíná snad Barcelonu nebo Marseile (v obou jsem ale nebyl :-). Dáváme kafe + omelety/burgery.
Pak prohlídka Maiden Tower - panenské věže, která pochází z 12. století a má 5m tlusté zdi. Vidíme jenom pár turistů (do 10 kusů).
Obcházíme staré město podél hradeb. Zaujaly nás kopulovité střechy. Jsou to stropy starobylých tureckých lázní - hamah.


Baku

Uprostřed starého města se nachází komplex budov - palác Shirvan Shah pocházející z 15. století.
Podařilo se mi vyfotit krásně malovaný strop hrobu/kaple. Abychom poznali i "neturistickou zónu", tak jedeme metrem (žeton 500M) mimo centrum do čtvrti Narimanov. Dáváme si čaj v místní venkovní čajovně a pozorujeme dění v okolním parku. Večer ještě vyrážíme příměstským busem pár kilometrů na jih od Baku podívat se na les ropných čerpadel a těžních věží. Ještě dáváme Doner (kebab) za 3000M a pivko (4000-2000M podle místa). Domlouváme taxík do Astary (iránské hranice) na zítřek. 320km úsek s přestávkou/zajížďkou k bahenním sopkám nás stojí 300 000M (50Euro), tj.17Euro/os. Je to hlavně z důvodu úspory času, chceme se podívat na oblast bahenních sopek která jsou "v divočině" 10km od hlavní silnice. S využitím místní dopravy bychom se stejný den už do Iránu nedostali. Večer trávíme na promenádě kolem moře. Místní vůbec nevypadají na muslimy ...

Baku - Gobustan (bahenní sopky)

17.7.04 Vyrážíme v 6:30 taxíkem směr Astara. Silnice je asfaltová, jezdí hodně Moskvičů a Lad. Caa 70km za Gobustanem (150km od Baku) odbočujeme do jedné místní rafinérie. Po zaplacení malého úplatku vrátnému projíždíme podnikem a pak po polní cestě podél Kaspického moře k rybářským domkům na kůlech. Odtud šplháme na nenápadný hliněný kopec a až nahoře se ukazuje nádherná měsíční krajina plná bahenních sopek ("grjazovyje volkany"). Bahenní sopky byly opravdu super. Pravděpodobně jedno z mála tak zachovalých míst na světě. Azerbajdžán má kolem 50% všech světových bahenních sopek.
Krajina připomíná Mars, bahno teče proudy z kuželů, bublá z malých kráterů, nebo už uschlé tvoří bizardní textury. Po cca 2 hodinách focení sestupujeme pomalu zpátky k autu a před námi se třpytí hladina Kaspického moře.
Pokračujeme dál na jih. Okolí se mění, přibývá zeleně. Před Astarou zastavujeme hned u cesty, u místa zvaného xxx - "hořící vody" - pramene s vysokým obsahem metanu, který po zapálení hoří. Voda má léčivé účinky a lidé pro ni jezdí z širokého okolí.
Přijíždíme do Astary ve 13 hod, přímo před hraniční přechod pro pěší. Jsou to velká plechová oprýskaná vrata. Vypadá to dost strašidelně, ale nakonec vše proběhlo v pořádku. Na Azerbajdžánské straně platíme jakýsi poplatek a hned nato měníme s celníky peníze. Pak přecházíme pěšky most přes hraniční řeku. Vypadá to, jako by teprve nedávno rozevřeli velké mříže v půli mostu. Na Iránské straně nás čekala velká klimatizovaná hala...


Zdroj: http://garba.cz, Roman Garba
oCestovani.cz

Komentáře k článku Název diskuze
Počet komentářů: 0, poslední komentář:

Doporučit tuto stránku

Doporučit stránku

Aktuální články